קידוחי קרקע

למרות שהמונח קידוחי קרקע הוא מונח כללי מאוד, ישנם מספר סוגים של קידוחים פופולאריים והם קידוחי בורות ובורות ניקוז, קידוחי בנטונייט, קידוחי כלונסאות לביסוס.מרבית הקידוחים בתחום הבנייה מיועדים בסופו של דבר להקמת יסודות הבניין. יסודות בניין חשובים מאוד ליציבותו הכללית של הבניין וכושר העמידות שלו בפני רעידות אדמה בתקן רגיל או בהתאם לתקן המודרני של תמ"א 38.

קידוחי בורות ניקוז

בעבר היה מקובל לחפור בור ניקוז בחצר ולרכז אליו את כל הפסולת שנאספה מפתחי הניקוז של הבית. כיום מרבית הישובים בארץ מחוברים למערכת הביוב, ולכן אין כבר צורך בבורות ניקוז שעלולים לגרום להפצת מחלות או לפגיעה במי התהום. עם זאת, בורות ניקוז עדיין נדרשים לעיתים באתרי בניה על מנת שלא להציף אותם במים, במיוחד אם הבנייה עצמה מתבצעת בחורף. לפני שקודחים את החור עצמו, יש להיוועץ במהנדס בנייה אשר יאשר את המידות הסופיות שלו. ברוב המקרים יש גם להחדיר לתוך הבור רשת ברזל וחצץ אשר מבטיחים כי רק המים יחלחלו את הקרקע וגופים אחרים יישארו בתוך הבור.

קידוחי ניסיון ובדיקות קרקע

בדיקות קרקע באמצעות קידוחי ניסיון נועדו לגלות מאפיינים שונים על הקרקע כגון רמת הצפיפות שלה, אחוז הנוזלים שבה ואת סוגה (סלעית, חולית וכו'). לאחר שאוספים את הנתונים הנ"ל ניתן להבין האם הקרקע טובה מספיק לבנייה ובאילו יסודות יש להשתמש. אם מדובר בקרקע חקלאית, אפשר לדעת אילו סוגי גידולים יוכלו לגדול בה. מכיוון שהקידוח מתבצע דרך שכבות שונות של הקרקע, הרי שהוא מספק מידע על כל שכבה ושכבה ומקל על פעולת המהנדסים שצריכים לתכנן ולאשר את תוכנית הבנייה במקום.